Dom na skraju mrowiska

Dom na skraju mrowiska. Tutaj mieszkam ... i czytam. Dużo czytam. A o tym co przeczytałem czasami napiszę.

Moskwa-Pietuszki

Moskwa-Pietuszki - Andrzej Drawicz, Venedikt Yerofeyev Miało być tak trochę dla odmiany, dla rozrywki, w ramach klimatów rosyjskich. Wrzuciłem na ruszt dawno nie używanego iPoda i odsłuchałem audiobook-a "Moskwa-Pietuszki" w genialnej interpretacji Romana Wilhelmiego. Nie dość, że sama książka jest niezwykła to w wykonaniu nieśmiertelnego Dyzmy, wręcz obezwładniająca. Na początku bawi i wręcz śmieszy. Ale z czasem zaczyna przerażać. I ten koniec... Brrrrr.
Chyba tylko Rosjanin mógł coś takiego napisać. Chlanie, majaki, kac, rzyganie, wizje, filozofowanie... Co prawda, my Polacy też za kołnierz nie wylewamy, ale nie doczekaliśmy się jeszcze takiej ekspiacji za picie wódy. Bo tak to chyba należałoby wytłumaczyć. Autor próbuje odpokutować za największą rosyjską namiętność, czyli pijaństwo. Ale czy jemu się to udało? No nie wiem. Trochę się tej książki zląkłem, i to pomimo paru krzyżyków na karku i doświadczenia w dorastaniu w "komunie", gdzie to był też sport narodowy. My też mamy swoje "Pod mocnym aniołem" Pilcha, ale z całym szacunkiem dla Pana Jerzego, to jednak nie ten poziom! A Wilhelmi? No cóż. Jaka szkoda, że tacy wielcy aktorzy tak szybko odchodzą...

14:57 do Czyty. Reportaże z Rosji

14:57 do Czyty - Igor T. Miecik Klimatów rosyjskich ciąg dalszy. Początek książki świetny! Wręcz hipnotyzujący, ale im dalej ... tym coraz słabiej. Zamiast czystego reportażu z życia, mamy z każdą stronicą książki, pamflet na Rosjan. Zbiór oderwanych od siebie historyjek, które swego czasu przerabialiśmy z detalami na ekranach telewizorów w TVN24. A to tragedia "Kurska", nieszczęsny Biesłan i hekatomba dzieci, a to wybory miss w Łagrze. To już było. I to ze szczegółami. Ja wiem, że ta książka to zlepek reportaży opublikowanych kiedyś w "Gazecie", ale czekam od autora na kontynuację tej epopei pociągowej ze świetnie pokazanymi typami ludzkimi, ich ułomnościami, talentami czy czasami tragi-komicznymi przypadłościami. Bo to rzecz o zwykłych ludziach, bez nachalnej polityki jest najbardziej pociągająca. Fajna książka, ale pozostawia niedosyt.

Świat bez słońca

Świat bez słońca - C. C. MacApp Stare, dobre SF. Wartka akcja, świetnie zarysowani bohaterowie, ciekawe uniwersum z imponującą techniką i tajemniczą starą supercywilizacją w tle. Intrygi, werbunki i społeczne dylematy. Fajnie się czyta tę literaturę z lat 70-tych. Ona się nie starzeje...

Matka diabła. Kulisy rządów Chruszczowa

Matka diabła. Kulisy rządów Chruszczowa - Wiktor Suworow Ciekawa rzecz. Kulisy zrzucenia Car Bomby i jej geneza kapitalnie opisane. Niezłe jest też pokazanie motywów działania Chruszczowa w sprawie konfliktu kubańskiego. Trochę złuszcza się blichtr z Kenedy'ego ale i Gensek pokazany został tutaj jako niezły idiota! Aż strach pomyśleć co by było gdyby... Również sowiecki program kosmiczny i pozycja Amerykanów na ich tle nieźle pokazana. Polecam tę książkę dłubaczom historii. Naprawdę interesująca.

Piękno Wszechświata. Superstruny, ukryte wymiary i poszukiwanie teorii ostatecznej

Piękno Wszechświata. Superstruny, ukryte wymiary i poszukiwanie teorii ostatecznej - Brian Greene Trochę trudna lektura, ale świetnie robi po beletrystyce!
Polecam. Kwarki, struny, grawitacja, teorie względności i takie tam...
To o nas

Monologi waginy

Monologi waginy - Eve Ensler Włos mi się na głowie jeży! Ale to dobra książka. I bynajmniej nie całkiem o tym. To wołanie feministki. Tytuł trochę zwodzący...
Hmm.. Po takiej lekturze trudno się zdecydować co dalej czytać. Tak książka pustoszy wyobraźnię!

Inwazja (Przybysze z ciemności, #1)

Inwazja (Przybysze z ciemności, #1) - Michaił Achmanow Trzyma poziom

Bezcenny

Bezcenny - Zygmunt Miłoszewski Nareszcie skończyłem. Strata czasu! Czysta grafomania...

Obłęd '44 czyli jak Polacy zrobili prezent Stalinowi, wywołując Powstanie Warszawskie

Obłęd '44 czyli jak Polacy zrobili prezent Stalinowi, wywołując Powstanie Warszawskie - Piotr Zychowicz Brak mi słów aby wyrazić co czuję po przeczytaniu tej książki. W gardle tkwi coś, jak zaciśnięta pięść. Jestem wściekły i zrezygnowany, kiedy widzę jak wychwalają w Polsce Okulickiego i innych zdrajców i sowieckich szpicli. Zresztą. Kto ich tak wychwala? Inni szpicle lub pożyteczni idioci z PiS-u. Tak. Durnota to Polaka druga natura...

Szpiedzy bez maski. Spadkobiercy KGB

Szpiedzy bez maski. Spadkobiercy KGB - Amy Knight Mocna rzecz.

Sailing Bright Eternity (Galactic Center)

Sailing Bright Eternity - Gregory Benford Naprawdę dobra rzecz! Doskonale przemyślana, wielowątkowa opowieść o losach ludzkości. Uniwersum niemalże jak z Stargate Universe. Te przeklęte roboty... Widać w niej rękę naukowca, fizyka. Oj naprawdę polecam.

Across the Sea of Suns (Book 2 of The Galactic Center)

Across the Sea of Suns - Gregory Benford ależ wyobraźnia!

In the Ocean of Night (Galactic Center, Volume 1)

In the Ocean of Night - Gregory Benford Fajny klimat opowieści. Wciągająca.

Proxima

Proxima - Krzysztof Boruń,  Andrzej Trepka przestarzałe...

All Creatures Great and Small

All Creatures Great and Small - James Herriot Trochę naiwne ale dla zabicia czasu? Przejdzie...

Ulisses

Ulisses - Maciej Słomczyński, James Joyce Uff. Skończyłem. Prawie 1000 stron i tak naprawdę, to nie wiem o co w niej chodziło. Po co ją czytałem? To książka o wszystkim i niczym. To tak, jakbym podsłuchał swoich sąsiadów na całej ulicy i opisał moment ich życia w tym dniu, w książce, dodając trochę filozofii i historii powszechnej. Nie wiem czy to jest dobra literatura. "Znawcy" mówią, że tak, ale ja im nie wierzę. Bo nie wierzę również, że ktokolwiek by potrafił ją streścić, opisać z głowy poszczególne sceny i historie. W niej nie po prostu żadnej akcji. Ta książka to jest relacja ze stanu psychicznego autora, który pisał ją przez kilka lat, a udaje że to się wydarzyło w jednym dniu. To literatura dla ludzi co mają za dużo czasu. A ja go mam.

Teraz czytam

Threat Vector
Michael DiMercurio
Pakt Ribbentrop-Beck
Piotr Zychowicz
Terminal Run
Michael DiMercurio
Secret of the Sunless World
Carroll Mather Capps